Jak zorganizować i przeprowadzić webinar? | Poradnik

Mamy już konto dostępowe do systemu wideokonferencyjnego, więc w tym poradniku przejdziemy krok po kroku procedurę uruchamiania własnego webinaru. Dla przykładu załóżmy, że chcemy zorganizować jakieś szkolenie produktowe na odległość dla 100 osób.

Ty, jako organizator spotkania skorzystasz z rozbudowanej wersji desktop komunikatora (instalowanej na komputerze), natomiast Twoi słuchacze będą podłączać się do webinaru wykonując tylko jeden ruch: klikając w zamieszczony przycisk na Twojej stronie WWW (lub np. w link w wiadomości e-mail). A więc, do dzieła:

2. Krok po kroku

 

Krok nr 1 – upewniamy się, że mamy opłacony 'pokój’ o odpowiedniej pojemności:

Skoro mamy zamiar zorganizować spotkanie dla 100 słuchaczy, powinniśmy dysponować kontem 'Webinar’ o pojemności do 100 uczestników. W systemie VidCom.pl możemy praktycznie dowolnie regulować pojemnością pokoju (szczegóły). W przypadku, gdy do szkolenia będzie chciała dołączyć 101 osoba (jednocześnie), system poinformuje, że nie ma już miejsca.

 

Krok nr 2 – przygotujemy link do wklejenia na stronę WWW:

Logujemy się do panelu VidCom.pl, aby przygotować link. W lewym menu klikamy w link 'Automatyczne dołączanie’, a następnie w link 'Nowa konferencja’:

Wypełniamy formularz, w którym podajemy:

  • Nazwę konferencji – jedyne pole obowiązkowe, min. 6 znaków alfanumerycznych (ew. podkreślenie),
  • Hasło konferencji –    opcjonalnie, jeśli zależy nam, aby dostęp do webinaru został dodatkowo zabezpieczony,
  • Zablokuj nazwę od – zostawiamy domyślne,
  • do – maksymalnie 14 dni
  • Domyślny login – pozostawiamy puste,

oczywiście zatwierdzamy wybór poprzez kliknięcie w 'Dodaj’:

Po zatwierdzeniu otrzymamy potwierdzenie oraz podsumowanie:

Klikamy w link 'pokaż’ (w kolumnie 'Link’), po czym zobaczymy bezpośredni i unikalny link do naszej konferencji:

Dokładnie(!) kopiujemy link i zapisujemy go sobie razem z dokładną nazwą (ew. opcjonalnym hasłem), ponieważ te informacje będą nam potrzebne później.

 

Krok nr 3 – tworzymy przycisk na stronie WWW:

Tworzymy (lub edytujemy) stronę/wpis WWW, na której zamieścimy przycisk dołączania do webinaru, klikając w link: 'Strony’ (lub 'Wpisy’) -> 'Dodaj nową(-y)’ w menu po lewej panelu WordPressa:

Zamieszczamy odpowiednią treść, która później posłuży nam do zapraszania uczestników:

Przyciskowi przypisujemy link wygenerowany w Kroku nr 2:

Działanie takiego przycisku zobaczysz klikając poniżej, z tą różnicą, że w tym przypadku zostanie jedynie uruchomiony sam komunikator, nie przypisany siłą rzeczy do żadnego trwającego webinaru:

 

Krok nr 4 – uruchamiamy komunikator (instalację oraz szczegóły opisano w tutaj):

Przed wyznaczonym terminem spotkania logujemy się w komunikatorze i uruchamiamy konferencję o wcześniej ustalonej (podczas tworzenia linku) nazwie. Dodatkowo ustawiamy opcje, które pomogą nam zapanować nad tak 'dużym tłumem’ – webinar, czyli konferencja dla dużej ilości osób wymaga pewnych zabezpieczeń. Podczas zakładania konferencji wchodzimy do zakładki 'Zaawansowane’ i zmieniamy domyślne ustawienia w następujący sposób:

Jesteśmy gotowi do przeprowadzenia szkolenia. Nasi słuchacze, chcąc dołączyć do spotkania muszą o wyznaczonej porze kliknąć w przycisk na stworzonej stronie WWW (ew. link, który wysłaliśmy w e-mailu).